وردپرس ۵.۹ بتا ۴، رفع ۲۰ باگ و تطابق با پوسته بلوکی

وردپرس ۵.۹ نسخه‌ی بتا ۴ این هفته با رفع ۲۰ اشکال از نسخه بتای ۳ منتشر شد. در این نسخه در رابطه با نحوه‌ی هدایت ادمین وردپرس به کاربرانی که در حال بررسی پوسته‌های بلوک هستند، تغییرات مهمی وجود دارد که باید آن‌ها را در نظر داشته باشید.

قبل از رفع مشکل در نسخه بتا ۴، کاربران می‌توانستند به شخصی‌ساز تم بلوک تغییر وضعیت دهند. این فرآیند به‌گونه‌ای تغییر کرده است که کاربران اگر بخواهند در شخصی‌ساز جابجا شوند، بنری را مشاهده می‌کنند که به آنها اطلاع می‌دهد که تم بلوک ناسازگار است. پیام مذکور به شکل زیر است:

با شروع انتشار نسخه‌ی ۵.۹، پوسته‌های بلوک با شخصی‌ساز سازگار نیستند  و از آن پشتیبانی نمی‌کنند: به‌جای آن از «ویرایش‌گر سایت» استفاده می‌نمایند. با مشاهده‌ی پوسته‌های نصب‌شده در شخصی‌ساز، این پیام اخطار یک پیام دیگر هم‌ اضافه می‌کند تا هم به کاربران هشدار دهد و هم راهی برای فعال کردن تم بلوک به آنها بدهد. با کلیک بر روی دگمه‌ی «فعال کردن» تم بلوک فعال می‌شود و به رابط «نمایش > پوسته‌ها» هدایت می‌شود، جایی که کاربر می‌تواند برای شخصی‌سازی وارد ویرایش‌گر سایت شود.

پوسته‌های غیر بلوکی تحت تأثیر این تغییر قرار نمی‌گیرند و در شخصی‌ساز به کار خود ادامه می دهند.

این که پوسته‌ها فقط در ویرایش‌گر سایت یا شخصی‌ساز کار می‌کنند، بسته به این که کدام‌یک را پشتیبانی می‌نمایند، احتمالاً برای کاربران در هنگام تست پوسته‌ها به یک گردش کار گیج‌کننده تبدیل می‌شود. ارسال این پیام ناسازگاری، و هدایت مجدد ضروری است، اما برای درازمدت ایده‌آل نیست. ساده‌سازی فرآیند شخصی‌سازی به این بستگی دارد که جامعه‌ی وردپرس با چه سرعتی می‌تواند پوسته‌های بلوکی را تولید و استفاده کند.

برخی از آزمایش‌کنندگان نیز گزارش داده‌اند که ویرایش‌گر سایت به کاربران اجازه‌ی ویرایش یا پیش‌نمایش پوسته‌های غیرفعال بلوک را نمی‌دهد. پیش‌نمایش فقط با پوسته‌های فعال کار می‌کند. این لزوماً یک باگ نیست، بلکه یک فیچر است که باید برای آینده مورد بحث قرار گیرد. تیکتی در مخزن گوتنبرگ باز است که اجرای یک پیش‌نمایش زنده را برای پوسته‌های غیرفعال بلوک توصیه می‌کند.

الگوهای ویژه درون دایرکتوری الگو باید زیر الگوهای موجود در درج‌کننده‌ی بلوک نمایش داده شوند، اما این مورد به دلایلی در نسخه‌ی وردپرس ۵.۹ گنجانده نشده است. این فیچر در نسخه‌ی بتا ۴ پشتیبان‌گیری شده است.

این بتا هم‌چنین فیلتری اضافه می‌کند که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا تغییر زبان صفحه‌ی ورود به سیستم را غیرفعال کنند، که ویژگی جدیدی‌ست که در نسخه‌ی ۵.۹ ارائه می‌شود.

تیم انتشار تشخیص داده است که دیگر نیازی به بتای پنجم نخواهد بود. برنامه‌ی بازبینی‌شده انتشار نسخه‌ی ۵.۹ در تاریخ ۴ ژانویه ۲۰۲۲ با RC1 ارسال، و در ۲۵ ژانویه به‌صورت رسمی عرضه می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید